Автор питання і коментар: Ісакова Л. Г., студентка Київського Національного університету ім. Тараса Шевченка, срібний призер Міжнародної Біологічної Олімпіади 2018 року, учасник та капітан київської команди «Дослідник» на Турнірі юних біологів 2016 та 2017 років.
Часто при проведенні геномних досліджень знаходять неанотовані консервативні регіони геному різної довжини з невідомими функціями. Запропонуйте схему дослідження для визначення функцій таких надконсервативних ділянок геному.Цей варіант розв’язання — це скоріше рекомендація щодо того, як варто було б робити.Я є автором двох питань (15, 16). Вони обидва про методологію.Власне мікробіом мозку — це питання про «мокру», тобто експериментальну біологію, а консервативне незрозуміло-що — про біоінформатику.Почну з більш зрозумілого експериментально-біологічного питання.Проблема в тому, як перевірити, чи існує в нашому мозку мікробіом, чи ні. Під час розв’язання цієї задачі спочатку необхідно було визначитися саме з цим питанням, а не розглядати те, як бактерії потрапляють у мозок, коли ми ще навіть не впевнені чи вони там взагалі є.Власне, чому я задала таке питання? Тому що, насправді, останнім часом завдяки можливості проведення метагеномних досліджень мікробіоми знаходять в різних органах — плаценті, молочних залозах. Але потім виходить багато статей, які стверджують, що мікробіому там, насправді, немає, це була контамінація. Питання полягає у тому, як відрізнити артефакт дослідження від науково доведеного факту.
Загальна схема, як я пропонувала б вирішити це питання, це ознайомитися з першоджерелом — статтею вчених з Алабамського університету, пошукати схожі дослідження, подивитися, як вирішуються аналогічні проблеми при вивченні мікробіому, наприклад, молочної залози. Є також і інші статті про те, як боротись із контамінацією при такого роду досліджень. Це те, на що потрібно було звернути увагу. Далі — проаналізувати знайдені методи та адаптувати їх саме для вирішення питання про дослідження мозку. Ну і те, що також можна було зробити, — це доповнити відповідь якимись власними гіпотезами чи ідеями щодо методів дослідження тощо.
І далі, скомбінувавши знайдені факти та ідеї, сформулювати власну фінальну концепцію та план експерименту.
Ну якщо нас питають про методи експериментів, то найлогічніший варіант — брати методи з оригінальної статті, з першоджерела. Варто зазначити, що вказане першоджерело не є статтею, це абстракт з конференції, тези. Там інформації не так багато. Потім варто було також пошукати й інші статті про мікробіом мозку, зокрема, статтю 2012 року. Це, власне, джерело, де написано про його можливе існування. Отже, варто було проаналізувати методи, які використовувались у дослідженнях, що описано в цих статтях, і проаналізувати недоліки дослідження, які могли спричинити сумніви у реальності існування мікробіому мозку.
Недоліками досліджень, описаних у цих статтях, були: по-перше, відсутність або недостатня кількість контрольних груп; по-друге, це розмір вибірки, оскільки він також був маленький (контрольні групи — 2 мишки, 4 людини). І цього, звичайно, замало.
Виходячи з цього, статті, які обговорюються, скоріше, не є глобальними скринінгами досліджень, чи існує взагалі мікробіом мозку. Це, скоріше, дослідження case-study, коли вивчається одиничний випадок. Бачимо, що дослідження були проведені не ідеально.
Варто було подивитися, які ж є джерела контамінації. Я думаю, з цим всі розібралися, це достатньо очевидно.
А тепер про те, як з цією контамінацією варто було боротися і на що також варто було звернути увагу піл час постановки вашого експерименту. Я б сказала, що питання про контамінацію зводиться до питання про контроль — позитивний і негативний.
Виходить багато статей про існування загальних контамінантів — контамінанти, що часто трапляються у разі проведення метагеномних досліджень. Всі ці бактерії представлені на слайді. У більшості статей, а також у тих статтях про мозок зазначається, що серед мікробіому мозку знайдено саме цих контамінантів. Тому обов’язково те, що мало бути в вашому плані експерименту, які б методи ви не використовували, це контроль, як позитивний, так і негативний.
Проте, навіть якщо ми бачимо, що бактерії з мозку виявлено в цьому списку загальних контамінантів і в бактеріях із контрольних груп, навіть якщо ми провели якийсь додатковий аналіз (я не буду детально розказувати, якщо хочете, зайдете, подивитесь), то ми розуміємо, що наявність певного виду у контрольному зразку не значить його відсутність у реальному мозку.
Втім, ми переходимо від контролю того, які ж конкретно бактерії ми знайшли, до контрольних груп вибірки. У статті було зазначено, що використовувались миші стерильні, які вирощувались у стерильних умовах. Над цим також варто було подумати і у ваш план експерименту внести контроль не тільки того, наскільки у вас є чи нема контамінації під час виділення ДНК, секвенування (визначення послідовності ДНК) тощо, якщо це метагеномний аналіз. Також контроль мав бути і в вибірки контрольної групи, наприклад, в стерильних мишах.
Іншими причинами хибних результатів є проведення дослідів в різні дні тощо, які також можуть призвести до помилкових висновків.
Схема експерименту. Проаналізувавши ті статті, з яких можна було взяти методи, які вони використовували, і використати їх так само, а це було власне секвенування ДНК, в іншій статті використовували секвенування рРНК (кДНК, яка була ампліфікована з рРНК), електронна мікроскопія та іммуноблотинг. Можна було використовувати ці методи, цього цілком достатньо було б. Основне, що я хотіла б почути під час розгляду цього питання, це, звичайно, контрольні групи. Контрольні групи на різних рівнях, як було сказано, при модифікації, при аналізі, так само і контрольній групі, як вибірка. Власне, це, по суті, таке мінімальне, що мені хотілося б почути при розв’язку цього питання.
Залишити коментар
You must be logged in to post a comment.